,,Biedronki" na wycieczce do Bochni

Dnia 10 maja 2019  dzieci z oddziału V – „Biedronki” wraz z opiekunami wybrały się na  niezapomnianą wycieczkę autokarową do Kopalni Soli w Bochni. Celem wycieczki było rozbudzenie zainteresowań i wzbogacenie wiadomości o średniowiecznych i współczesnych metodach wydobycia soli kamiennej oraz  pracy górnika.  Przedszkolaki realizowały jeden z pięciu projektów edukacyjnych zaoferowanych przez Kopalnię, pt” Królestwo Skarbnika”.

Tajemnicza postać Bocheńskiego Skarbnika od lat wypatrywana jest przez pracujących górników i turystów odwiedzających kopalnię. Niewielu jest takich, którym udało się go spotkać. Pełna niespodzianek wyprawa solnymi korytarzami prowadzi młodych turystów wprost do odkrycia tajemnicy bocheńskiego skarbu i spotkania z dobrym duchem kopalni.

Po spotkaniu z przewodnikami – p. Agnieszką i p. Jakubem zwiedzanie rozpoczęliśmy od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi. Zjazd windą na głębokość 212 m zrobił na niektórych dzieciach duże wrażenie.( na Paniach również ;) Tuż po zjeździe pod ziemię, na uczestników wycieczki czekała kolejka, która przemierzała kilometrową trasę pomiędzy szybami Campi i Sutoris. Kolejka jechała dość szybko, ale po drodze można było zobaczyć wiele zabytków, postaci i ciekawych, zagadkowych miejsc.

Zwiedzanie kopalni ma charakter podróży w czasie, w której również uczestniczyliśmy, dzięki projekcji multimedialnej trasy turystycznej. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. W pamięci zwiedzających na długo pozostaną prezentacje obrazujące dawny system wentylacji, systemy transportowe, jak również zalanie woda podziemnych chodników.  Nasze Przedszkolaki miały wrażenie, jakby normalna praca górników w kopalni toczyła się tuz obok nich.

W czasie wycieczki Biedronki zadawały wiele interesujących pytań, z zaciekawieniem słuchały opowieści o kopalni przedstawionej przez przewodników. Dzieci nauczyły się krótkiego wiersza, który recytowały w czasie spotkania ze Skarbnikiem- dobrym duchem bocheńskiej kopalni. Skarbnik nagrodził starania Biedronek wręczając im woreczek bocheńskiej soli, który dzieci zabrały do domu.

Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w komorze Ważyn, która znajduje się na poziomie VI „Sienkiewicz”, 250 m pod ziemią. Miejsce to pozwoliło naszym przedszkolakom na zrelaksowanie się, zakup pamiątek i zjedzenie posiłku. Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą. Uczestnicy wycieczki, nieco zmęczeni i śpiący, dotarli do Krakowa ok. 16.00. Wycieczkę należy zdecydowanie zliczyć od udanych.

W imieniu swoim i Pani Ani wyrażamy serdeczne podziękowania Rodzicom za uczestnictwo i pomoc w czasie wycieczki, a w szczególności p. Wojciechowi ( tacie Mateusza), za pomoc w jej organizacji.

opracowała: P. Misia