Z wizytą w Teatrze Ludowym na spektaklu ,,Pyza..."

SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI DO TEATRU  LUDOWEGO
NA SPEKTAKL „PYZA NA POLSKICH DRÓŻKACH”

8 lutego 2018 roku wszystkie grupy z „Dębinki” uczestniczyły we wspaniałej wycieczce do Teatru Ludowego na spektakl muzyczny „Pyza na polskich dróżkach” w reżyserii Jerzego Fedorowicza. Pomimo chorób, które zatrzymały w domu niespełna połowę naszych przedszkolaków wycieczka odbyła się zgodnie z planem. Śniadanie tego dnia było wcześniej, tak, abyśmy zdążyli na wskazaną godzinę.  ( Bo przecież do Teatru NIE WOLNO się spóźnić ! )
Po zjedzeniu śniadania, ubrani w specjalne kamizelki udaliśmy się do autokarów, które zawiozły nas na miejsce – do Nowej Huty na osiedle Teatralne, gdzie znajduje się piękny Teatr Ludowy.
   „Pyza na polskich dróżkach” to spektakl adresowany dla szerokiego grona widzów. „…Wędrówki rezolutnej, tryskającej dobrym humorem Pyzy, która uciekła ze stolicy, żeby wędrować po Polsce, bawiły i uczyły wiele pokoleń Polaków. To dzięki jej fascynującym przygodom i dzisiaj młodzi widzowie mogą podziwiać piękno ojczystego krajobrazu, poznać wybrane regiony Polski, tradycje, zwyczaje, sztukę ludową. Widowisko oparte na poemacie Hanny Januszewskiej i ludowych piosenkach, pochodzących z różnych regionów kraju, jest barwną, roztańczoną i rozśpiewaną lekcją polskiej geografii, historii i przyrody”.
        Przedszkolaki z niezwykłym zainteresowaniem obejrzały przedstawienie. Dla wielu maluchów była to pierwsza wizyta w teatrze. Fajne! Super! Ładne! – tak dzieci komentowały obejrzany spektakl. „Pszczółki” z I grupy - z wypiekami na twarzach patrzyły na  rezolutną Pyzę, „Motylki" i ,,Słoneczka” wsłuchiwały się w znane im ludowe pieśni, których uczyły się w Przedszkolu, a „Jeżyki" i ,,Biedronki” zasłuchane w piękne legendy nagradzały brawami wspaniałych krakowskich aktorów. Przedstawienie było nasycone muzyką, tańcem Pyzy, a zwłaszcza zespołu tanecznego. Wędrówki Pyzy skłaniają do ochoty poznawania Polski, odkrywania ciekawych miejsc. Okazuje się, że nie musimy podróżować po świecie, jeśli mieszkamy w tak pięknym kraju, jakim jest Polska.
        Aktorzy, prawdziwa scena, muzyka oraz bajecznie kolorowe kostiumy przyciągały uwagę młodych widzów, jak również ich opiekunów,  i wywołały na wielu twarzach prawdziwy zachwyt. Była to nasza pierwsza wspólna wizyta w teatrze, ale zapewne nie ostatnia, gdyż zadaniem naszego przedszkola jest tworzenie dzieciom sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka,  w tym wrażliwość estetyczną, którą najlepiej i najpełniej dzieci odkrywają poprzez aktywny udział w przestawieniach teatralnych i spotkaniach ze „sceną i aktorem”.

Opracowała:  mgr Michalina Dąbrowska