Spotkanie z Panem Leśniczym

SPOTKANIE Z PANEM LEŚNICZYM  W „DĘBINCE”

„Uczmy miłości do przyrody
uczmy spostrzegać jej piękno
cieszyć się nim, podziwiać je
i przestrzegajmy dzieci
by tego piękna nie niszczyły.”
H. Zdzitowiecka
5 lutego do naszego przedszkola przybył niezwykły gość – Pan Leśniczy z Nadleśnictwa Niepołomice. Na początku spotkania pan leśniczy Łukasz  przedstawił się dzieciom , opowiedział kim jest leśniczy, gdzie pracuje  i zaprezentował swój mundur.

W dalszej części opowiedział dzieciom o swojej pracy, o lesie i mieszkających w nim zwierzętach.  W omawianiu tematu pomocna stała się  prezentacja multimedialna, stworzona dla przedszkolaków. Dzieci mogły zobaczyć jak wyglądają i nazywają się elementy fauny i flory znajdujące się w nadleśnictwie Niepołomice, oraz samodzielnie odczytać ich nazwy –co największą radość sprawiło umiejącym  już czytać naszym podopiecznym.
Pan Leśnik zwrócił uwagę na właściwe zachowanie się w lesie podczas spaceru. Przypomniał naszym przedszkolakom, iż w lesie nie należy :
– hałasować, by nie płoszyć ptaków,
– wyrzucać śmieci na ściółkę leśną,
– rozniecać ognia w miejscach do tego nie przeznaczonych,
– zrywać i niszczyć roślin
      Pan leśniczy prosił przedszkolaków, by przed wejściem do lasu pamiętały o tym, że są w nim tylko gośćmi i dlatego powinny przestrzegać zasad właściwego zachowania się . Podczas spotkania pan leśniczy zadawał  przedszkolakom pytania, z którymi dzieciaki świetnie sobie radziły. mn. z czym kojarzą nam się nazwy naszych grup przedszkolnych,?dlaczego jesteśmy „Motylkami”, „Jeżykami”, „ Biedronkami”, „Pszczółkami”?. Dzieci bez zastanowienia  odpowiedziały, że są to  nazwy, które kojarzą im się z lasem. W nagrodę wszystkie nasze przedszkolaki otrzymały  drewniane magnesy na lodówkę. oraz książki o leśnej tematyce do kącika czytelniczego, który znajduje się w każdej Sali. Warto zwrócić uwagę ,że pan leśniczy wykazał się dużym poczuciem humoru i nawiązał świetny kontakt z dziećmi.

Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały panu leśniczemu a pan leśniczy na ręce pani Ani w podziękowaniu za jego zaproszenie do naszego przedszkola przekazał książki dla dzieci. Serdecznie dziękujemy panu leśniczemu za to spotkanie i z niecierpliwością czekamy na kolejne – tym razem w Niepołomicach, do których na pewno się wybierzemy.

opracowała :
mgr Michalina Dąbrowska